Pole elektrostatyczne wewnątrz przewodnika

Natężenie pola elektrostatycznego wewnątrz przewodnika równe jest zeru. Oznacza, to że potencjał przewodnika w polu elektrostatycznym jest stały.

Izolatory – to ciała, wewnątrz których nie może przepływać ładunek. Układ dwóch przewodników oddzielonych izolatorem nazywamy kondensatorem, oba przewodniki nazywamy okładkami kondensatora.

Jeśli okładki kondensatora mają ładunek równy zeru, wówczas mówimy, ze taki kondensator nie jest naładowany. W obszarze wokół okładek nie ma pola elektrostatycznego i różnica potencjałów pomiędzy okładkami (napięcie) jest równa zeru.

Jeśli chcemy wytworzyć napięcie między okładkami kondensatora, powinniśmy połączyć przewodnikami (mogą to być kawałki drutu) każdą z okładek z biegunami baterii. Bateria jest urządzeniem wytwarzającym pewne stałe napięcie między swymi biegunami. Po połączeniu okładek z baterią przepłynie pewien ładunek q z jednej okładki kondensatora przez baterię na drugą okładkę. Rezultat będzie taki, że jedna z okładek będzie miała stały ładunek q, natomiast druga –q. wokół okładek powstanie pole elektrostatyczne, natomiast między obiema okładkami wytworzy się pewne napięcie U.

Zobacz również:

Zobacz Komentarze ( 0 )

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum*